»Matija Ogrin se je v času restavriranja dragocene rokopisne knjige temeljito poglobil v rokopis in ugotovil, da je verjetno izvod, ki ga hrani naša knjižnica in je bil vseskozi evidentiran znotraj zapuščine dr. Franca Kotnika kot 'Žegarjev Antikrist', delo drugega avtorja oz. naj bi ga pisale tri roke. Zato ga zdaj na razstavi imenujemo Antikrista žulenje, kot je predlagal Ogrin.«
»Vsa ta rokopisna dela so bila doslej širši javnosti neznana in bodo zdaj prvič splošno dostopna.«
»Gre torej za zbirko prepisov starejših rokopisnih besedil in so evidentirana v t. i. registru rokopisov slovenskega slovstva.«
»Rokopisni prevod Tacitovih Analov, ki ga hrani knjižnica palače Lambeth, je delo Elizabete I.«
»Razstave pustijo pomemben odtis v času, knjiga pa je vendarle trajnejši dokument.«
»Generacije se rojevajo v svet, ki ga vzamejo za nespremenljivega.«
»Kronološko zaporedje knjige in razstave je relativno in spremenljivo, pripoved teče v hkratnih divergentnih smereh, vsaka razstavljena likovna podoba pa lahko namiguje na nekaj povsem drugega.«
»Imeli so neumrljivo dušo, ko so bili živi, in imajo neumrljivo dušo, ko so mrtvi, zasuti pod plastmi zemlje in odpadkov. Živijo v neki drugi razsežnosti in tam jih bomo srečali. V trpljenju nedolžnih je velika skrivnost, zato se jih oklepamo s spominom.«
»Anina knjiga umetnika je pravzaprav pogled v umetničine razmisleke, v zastavljena vprašanja in odgovore. To si Ana poišče in vedno znova išče v umetnosti, v ustvarjanju, v katerem lahko izrazi več, kot bi povedale besede.«
»Zbirka knjig, ki jih predstavljamo na razstavi, izvira večinoma od Judov, ki so živeli v Prekmurju in bili med drugo svetovno vojno umorjeni.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju